"Happening dla martwego dzika"

9 lipca 2017

Eduardo Costa, Roberto Jacoby, Raul Escari

.

CentrumCentrum zaprasza na rekonstrukcję "Happeningu dla martwego dzika", który nie odbył się w Buenos Aires w 1966 roku.


W lipcu 1966 roku w Buenos Aires trójka młodych artystów, Roberto Jacoby, Eduardo Costa
i Raul Escari rozesłali do najważniejszych czasopism argentyńskich, informację wraz
z dokumentacją fotograficzną, na temat happeningu p.t. “Participacion total”. Na zdjęciach figurują znane postacie ówczesnego, argentyńskiego świata sztuki, które zostały przez artystów wcześniej poproszone o zapozowanie do hipotetycznego happeningu.
Było to pierwsze dzieło sztuki, które zostało przekazane publiczności za pomocą mass mediów
i tylko w takiej formie zaistniało. Happening nigdy się nie wydarzył, jednak artykyły pojawiające się w przeróżnych magazynach, pisane przez różnych dziennikarzy, upewniły w przekonaniu argentyński świat sztuki, że happening miał miejsce. Dopiero w październiku 1966 roku, artyści opublikowali tekst, ujawniając że ich działanie było jedynie fikcyjną reprezentacją zdarzenia, a “Happening dla martwego dzika”, jak nazwał ten happening jeden
z dziennikarzy, nigdy się nie odbył. To dzieło sztuki objawiło się jedynie jako mit, informacja, legenda.

14 czerwcu 2017 roku w Szczecinie, jeden z założycieli Centrum, udzielił wywiadu radiowego dla Radia Szczecin, w którym opowiedział o wydarzeniu rekonstruującym “Happening dla martwego dzika”, które miało miejsce 10 czerwca w siedzibie Centrum. Wydarzenie rekonstruujące happening, które tak naprawdę miało odbyć się 25 czerwca 2017 roku, zostało przesunięte
z powodu złych warunków atmosferycznych na 2 lipca 2017 roku. Wtedy jednak również warunki nie były sprzyjające. Podobnie 7 lipca 2017 padał deszcz i wydarzenie zostało przesunięte. Ostatecznie 9 lipca, na terenie ogródków działkowych ROD “Przyjaźń” - w głównej siedzibie Centrum - odbyło się wydarzenie rekonstruujące “Happening dla martwego dzika”, w którym publiczność odsłuchała wywiadu radiowego z 14 czerwca, przetłumaczonego na język polski tekstu z magazynu “El Mundo”, opisującego “Happening dla martwego dzika” oraz wiadomości dźwiękowych dwójki żyjących twórców happeningu, które zostały przesłane założycielom Centrum 22 czerwca 2017 roku.
Publikację dokumentującą całe przedsięwzięcie można obejrzeć
tutaj:
 

lub zamówić pisząc do nas na maila : jastrubczak (at) gmail (dot) commożna też ją ściągnąć w formie pdf

i odsłuchać tutaj


CentrumCentrum · Happening for a Dead Bore / translation to Polish
br>